بانک اطلاعات جامع مهندسی

بانک اطلاعات جامع مهندسی ، وبسایتی با محتوی غنی برای گسترش علم

بانک اطلاعات جامع مهندسی

بانک اطلاعات جامع مهندسی ، وبسایتی با محتوی غنی برای گسترش علم

بانک اطلاعات جامع مهندسی
وبسایتی با محتوی غنی برای گسترش علم
Comprehensive Engineering Database

آخرين مطالب

Earthquake light

در طول تاریخ زلزله های بسیاری رخ داده است که در برخی موارد گزارش های مختلف مثل نور عجیب با رنگ های مختلف و ابرهای رنگی گزارش شده است. در طول سالیان گذشته محققین تا حدودی دلیل اصلی این پدیده را با نظریه هایی ارایه کردند. با این وجود نظریه های دیگر قدیمی نیز برای این پدیده وجود دارد.

همچنین در زلزله اخیر کرمانشاه در ایران نیز این نور دیده شده است. (به خصوص نزدیک محل کوئیک) البته در زلزله های قبلی ایران نیز مواردی گزارش شده بود که با توجه عدم توجیه علمی چندان اهمیتی به این مورد داده نشد.

Earthquake light

در ادامه دلایل ارایه شده و عکس ها را مشاهده می کنید ( توضیحات کامل در ادامه مطلب )

Earthquake light

به طور کلی در دو نوع دسته بندی می شود :

(1) preseismic EQL

(2) coseismic EQL

نوع اول از چند ثانیه تا چند هفته قبل زلزله به خصوص در نزدیک اپیسنتر قابل رویت می باشد ولی نوع دوم آن ماهیت متفاوت و پیچیده ای دارد که وابسته به موج های S زلزله می تواند در محل نزدیک یا دوری از اپیسنتر ایجاد گردد.

برای صدها سال گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده این نورها در طول زلزله و بعد از آن اعلام می‌شد که در رنگ‌های مختلفی از سفید گرفته تا ابرهای رنگین کمان ظاهر می‌شدند. در بسیاری از موارد نیز به دلیل نا معلوم بودن دلیل علمی این پدیده، برخی افراد غیر متخصص این پدیده را جزو پدیده های پارانرمال و در مواردی مربوط فضایی ها معرفی می کردند ! در سال ۲۰۱۴ یک تیم تحقیقاتی شرایط ۶۵ مورد از زلزله‌هایی را که منجر به ایجاد نور می‌شدند، بررسی کردند. در این تحقیق مشخص شد، طبق مشاهدات آزمایشگاهی، قبل از این اتفاق، این فشار باعث شکسته شدن اتصال موجود در جفت‌ اتم‌های اکسیژن دارای بار منفی می‌شود. این اتم‌های باردار (یون) آزاد شده و از شکاف‌های سنگ‌ها عبور کرده و به سمت سطح زمین می‌آیند و در آنجا انباشته می‌شوند.محققان معتقد هستند این حجم از یون‌های انباشته شده اکسیژن باعث وارد شدن بار الکتریکی به توده‌ی هوا شده و آن‌ها را به نورهای سبز درخشان تبدیل می‌کند. این استدلال می‌تواند نورها و علت ظهور آن‌ها قبل از زلزله را توضیح دهد. فشارهای تکتونیکی در عرض چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز به تدریج افزایش می‌یابد. اگر تحقیق دانشمندان صحیح باشد، این نورها می‌تواند علامت هشداری بر وقوع یک زلزله باشند.

با این وجود نظریه های متفاوت دیگری نیز وجود دارد ولی نظریه نهایی به نظر معقول ترین نظریه می باشد.

گروه تخصصی بانک اطلاعات جامع مهندسی enginfo.ir

گروه مهندسی عمران

منابع :

 Thériault, Robert; St‐Laurent, France; Freund, Friedemann T.; Derr, John S. (2014-01-01). "Prevalence of Earthquake Lights Associated with Rift Environments"Seismological Research Letters85 (1): 159–178. doi:10.1785/0220130059ISSN 0895-0695.

 Whitehead, N.E. (Earth Sci. Res. J. Vol. 19, No. 2 (December, 2015): 113 - 120). "Origin of Earthquake Light Associated with Earthquakes in Christchurch, New Zealand, 2010-2011" 

 http://www.smithsonianmag.com/science-nature/why-do-lights-sometimes-appear-in-the-sky-during-an-earthquake-180948077/

earthquake light (EQL) en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_light

 Takaki, Shunji; Ikeya, Motoji (1998). "A Dark Discharge Model of Earthquake Lightning". Japanese Journal of Applied Physics37: 5016–20. Bibcode:1998JaJAP..37.5016Tdoi:10.1143/JJAP.37.5016

 Thériault, Robert; St-Laurent, France; Freund, Friedemann T.; Derr, John S. (2014). "Prevalence of Earthquake Lights Associated with Rift Environments". Seismological Research LettersSeismological Society of America85 (1): 159–78. doi:10.1785/0220130059ISSN 0895-0695Lay summary – Seismological Society of America (January 2, 2014).

نظرات  (۰)

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">